دسته بندی نشده

8 فاکتور برای انتخاب بهترین بازی اتاق فرار

بهترین بازی اتاق فرار

ویژگی‌های یک بازی اتاق فرار حرفه‌ای، از اصلی‌ترین دلایل برای موفقیت آن بازی در جذب بازیکنان بیشتر است. اتاق فرار یک بازی ماجراجویی است که در آن افراد حاضر در بازی، مجموعه‌ای از پازل‌ها و معماها را با استفاده از سرنخ‌ها، راهنمایی‌ها و با استراتژی‌‍‌های مشخص حل می‌کنند تا به اهداف بازی دست پیدا کنند. اتاق فرار یک بازی ماجراجویانه به سبک زندگی واقعی است که در آن گروهی از بازیکنان، یک ماجرا و سناریو تعیین شده توسط صاحبان اتاق فرار را دنبال می‌کنند. در اتاق فرار شما در یک مخمصه قرار گرفته اید و باید با استفاده از سرنخ‌ها، نکات و استراتژی‌های مشخص برای حل مسائل و دستیابی به اهداف خود، یک سری از پازل‌ها و معماها را حل ‌کنید. شما در محدودیت زمانی مشخص برای یافتن پاسخ معماها و سرنخ‌هایی که داخل اتاق پنهان شده‌اند، با هم تیمی‌هایتان تلاش می‌کنید تا از این مخمصه رها شوید. هر مجموعه تلاش می‌کند تا با ارائه خدمات بهتر، اتاق‌های جدیدتر، سناریو‌های به روزتر و جذاب‌تر و… مخاطبان بیشتری را جذب خود کند. در ادامه به 8 فاکتور اشاره می‌کنیم که می‌تواند به شما در انتخاب بازی بهتر و سرگرم‌کننده‌تر کمک کند.

۱- سناریوی جذاب برای اتاق فرار

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب جذاب‌ترین بازی اتاق فرار، سناریو آن بازی است. تا حالا فکر کرده اید که چرا به سریال‌های تلوزیونی، رمان‌های بلند و بعضی بازی‌های ویدئویی داستانی معتاد می‌شوید؟ علت این جذابیت و اعتیاد شما به دنبال کردن سریال، رمان و داستان‌ها، یک ویژگی مشترک است و آن ویژگی چیزی جز یک داستان جذاب نیست. در حقیقت، چیزی که باعث فروش میلیاردی بسیاری از سریال‌ها یا بازی‎ها ویدئویی می‌شود، پیوستگی و جذابیت داستان آن‌هاست.

اتاق فرار هم در کنار سایر ویژگی‌ها، باید داستانی روایی داشته باشند. یکی از تکنیک‌های مهم در جذب بازیکنان اتاق‌ فرار، قلاب روایی است. قلاب روایی همان چیزی است که باعث جذب مخاطب شده و او را غرق در بازی می‌کند. در حقیقت یک روایت داستانی غنی در اتاق فرار، باعث تحریک حس کنجکاوی و ماجراجویی بازیکنان می‌شود. پس داستان خوب و سناریوی جذاب از ویژگی‌ها و فاکتورهای یک اسکیپ روم جذاب محسوب می‌شود.

آشنایی با اتاق فرار راز و رزرو آنلاین

۲- دکور بازی؛ اaفزایش حس و هیجان بازی

طراحی دکوراسیون داخلی یک اتاق فرار، اصلا کار ساده‌ای نیست. برای انجام این کار علاوه بر تخصص بالا، نیاز به تجهیزات و امکانات پیشرفته دارید. برای مثال می‌توان به لیزرهایی اشاره کرد که در بعضی از انواع اتاق فرار ترسناک استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مهم دکوراسیون اتاق فرار، نور پردازی‌ آن است. اگر فضای حاکم بر بازی ترسناک باشد، نیاز به میزان نور کمتری دارد. در این فضا می‌توان از نورهای قرمز و آبی استفاده کرد تا هیجان بازی برای شرکت کننده‌ها افزایش پیدا کند. اما اگر تم بازی بیشتر جنبه معمایی داشته باشد، به نور بیشتر و چینش مرموز اتاق نیاز پیدا می‌شود.

 انتخاب بهترین بازی اتاق فرار

میز، مبل، فرش قفسه کتاب و … در داخل اتاق باید در جای مناسب استفاده شوند. این یعنی هر وسیله‌ای که در داخل اتاق استفاده می‌شود، باید منطبق با سناریو و جریان بازی باشد. استفاده از تکنیک‌های روان‌شناسی، مخصوصا روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند به طراح کمک کند تا هر رنگ و وسیله‌ای را به جا و به درستی استفاده کند و حسی متناسب با جریان و داستان بازی را به بازیکنان القا کند.

آشنایی با اتاق فرار تنهایی و رزرو آنلاین

۳- سرنخ‌های متوالی

ویژگی هوشمندانه یک اتاق فرار جذاب، داشتن سرنخ‌های متوالی، متناسب با داستان بازی است. در اتاق فرار، قرار است معماهای مختلف را حل کنید تا به رمزها برسید. اگر معماها و سرنخ‌های پیدا شده پیوستگی لازم را نداشته باشند، بازیکنان در ادامه روند بازی با مشکل مواجه می‌شوند. در این شرایط، حتی اگر آن‌ها موفق به اتمام بازی شوند باز هم در انتها حس خوبی را تجربه نخواهند کرد. دلیل این موضوع هم عدم پیوستگی داستان و معماهای بازی است. یکی از ویژگی‌های یک اتاق فرار خفن، این است که سرنخ‌ها مکمل و در ادامه یکدیگر قرار گرفته باشند.

۴-  امکان اجرای کار تیمی

یکی از اهدافی که اتاق فرار دنبال می‌کند، افزایش روحیه کار تیمی است. طراحان بازی اتاق فرار در حین طراحی بازی باید همیشه این نکته مهم را مد نظر قرار دهند. در واقع، اتاق فرار یک بازی گروهی است که متناسب با سناریو و شرایط بازی، تعداد بازیکنان آن از 4 تا 12 نفر متغیر است و تمامی این افراد باید در حل چالش‌ها و معماها، شریک باشند و تمامی آن‌ها از انجام بازی لذت ببرند. چالش‌های بازی نباید به گونه‌ای باشد که افراد به شکل فردی از پس آن‌ها بربیایند. اگر وارد اتاق فراری شدید که یک نفر از ابتدا تا انتهای بازی موفق به حل کردن معماها شد، شک نکنید که با یک اتاق فرار سطح پایین روبرو هستید.

آشنایی با اتاق فرار نفوذ و رزرو آنلاین

معماهای بازی اتاق فرار باید به شکل گروهی و موازی قابل حل کردن باشند. همه افراد گروه باید سعی در حل کردن معماها داشته باشند؛ در غیر این صورت بازی گروهی معنایی پیدا نمی‌کند. یک فاکتور مهم در انتخاب اتاق فرار جذاب، سطح مناسب معماهای بازی است. سطح معماها باید در حدی باشد که هر کدام از اعضا بتوانند آنها را حل کنند. یعنی نباید سطح معما خیلی بالا و یا علمی باشد و همچنین نباید آنقدر ساده باشد که از جذابیت کافی برای بازیکنان برخوردار نباشد.

۵- تجهیزات مکانیکی مناسب

در اتاق‌های فرار حرفه‌ای، از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود. بسیاری از این تجهیزات، تجهیزات مکانیکی هستند. برای مثال این تجهیزات می‌توان به درها، قفل‌ها، گاو‌صندوق‌ها، کلیدها و کمدها اشاره کرد. گاهی از ربات‌ها نیز برای ایجاد افکت‌ها یا حرکت‌هایی در داخل اتاق استفاده می‌شود. اگر این وسایل در حین بازی دچار مشکل شوند، قطعا باعث ایجاد مشکل در سناریو بازی شده و جذابیت بازی را برای شما از بین می‌برد. گاهی حتی همین تجهیزات مکانیکی هستند که شما را به مراحل بعدی راهنمایی می‌کنند. بنابراین یکی از فاکتورهای یک اتاق فرار جذاب، به روز بودن و سالم بودن تمام تجهیزات مکانیکی است.

آشنایی با اتاق فرار دخت و رزرو آنلاین

۶- پشتیبانی و حمایت به موقع گیم مستر

وقتی وارد یک مجموعه اتاق فرار می‌شوید. گیم مستر بازی، به شما برای انتخاب بازی، سناریو بازی، مراحل اجرای بازی و محدودیت‌های آن را به شما توضیح می‌دهد. یکی از ویژگی‌های اتاق فرارهای موفق و مطرح، خوش‌رویی و رفتار مناسب گیم مسترها است. یک مدیر بازی موفق، جذابیت بازی را برای بازیکنان بیشتر می‌کند. یک ویژگی اتاق فرار خفن، داشتن مدیرهای بازی خوش اخلاق، حرفه‌ای و کاربلد است.

آشنایی با اسکیپ روتین حیران و رزرو وقت آنلاین

۷- پازل‎‌های روان

اگر تیم شما پشت معماهای مختلف توقف کرده و مدام مجبور به استفاده از هینت شود، بازی برای همه افراد کسل‌کننده خواهد شد. در اسکیپ روم‌های پیشرفته تلاش می‌شود تا بین چالش و راهنمایی ها تعادل برقرار شود. اگر سطح معماها خیلی بالا باشد، علاوه بر تلف شدن وقت باعث خستگی و ناامیدی گروه و از دست دادن فرصت‌های راهنمایی می‌شود.

 بازی اتاق فرار

این هم یکی دیگر از فاکتورهای اتاق فرار جذاب محسوب می‌شود. پازل‌های ساده هم می تواند نوعی دیگر از ناامیدی را برای بازیکنان ایجاد کند و هیجان بازی را تا حد زیادی کاهش دهد.

۸- بازیگرهای حرفه‌ای

بسیاری از سناریو‌های بازی اتاق فرار در کشور ما، ترسناک هستند. این اتاق‌های فرار باید بتوانند فضایی ترسناک و راز آلود را برای بازیکنان ایجاد کنند. وظیفه این کار، علاوه بر نورپردازی‌ها، سناریوی بازی و معماهای آن، بر عهده موسیقی متن و بازیگرهای بازی است که تلاش می‌کنند، هر چه بیشتر فضایی رمز آلود در بازی ایجاد کنند. بازیگرهای بازی در موقعیت‌ها مختلف و قسمت‌های مختلف بازی، وارد بازی می‌شوند تا کمی باعث ترسناک‌تر شدن فضا شوند.

برای رزرو اتاق فرار در مجموعه اسکیپ رومیست واقع در تهرانپارس به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.