مخاطبین اتاق فرار چه کسانی هستند؟

در اتاق فرار شما در یک مخمصه افتادید و باید با استفاده از سرنخ‌ها، نکات و استراتژی‌های مشخص برای حل مسائل و دستیابی به اهداف خود، یک سری از پازل‌ها و معماها را حل ‌کنید. شما در محدودیت زمانی مشخص برای یافتن پاسخ معماها و سرنخ‌هایی که داخل اتاق پنهان شده‌اند، با هم تیمی‌هایتان تلاش می‌کنید. اتاق‌های فرار از بازی‌های ویدئویی «فرار از اتاق» الهام گرفته شده ‌است. سوال اصلی اینجاست که دقیقا چه افرادی مارا در این بازی همراهی می‌کنند و مخاطبین این بازی‌ها چه افرادی هستند.

اتاق فرارهای منتخب: اتاق فرار راز

سن مخاطبین اتاق فرار

نمی‌توان گفت که مخاطبان اتاق فرار، صرفا افراد و یا گروه‌های خاصی هستند و فقط آن‌ها در این بازی شرکت می‌کنند. ذهنیت صحیح در این مورد این است که مخاطبان اتاق فرار دارای جنسیت، رنج سنی و یا گروه شغلی مشخصی نبوده و دایره مخاطبین آن تقریبا همه افراد را شامل می‌شود. مطمئن نیستیم که کسی آمار دقیقی داشته باشد؛ اما تجربه چندین ساله ما نشان داده که محدوده سنی شرکت‌کنندگان در بازی اتاق فرار از 8 سال هست تا 40 سال که محدودیت آن به سناریو و ژانر بازی نیز بستگی دارد. با توجه با آمار حدودی به دست آمده از مجموعه اتاق فرارهای موجود، درصد تخمینی شرکت‌کنندگان اتاق فرار در محدوده‌های سنی مختلف عبارت اند از:

 • ۱۴٪ کمتر از ۱۸ سال
 • ۲۰٪ از ۱۸ تا ۲۵ سال
 • ۲۷٪ از ۲۵ تا ۳۰ سال
 • ۲۴٪ از ۳۰ تا ۴۴ سال
 • ۱۵٪ بیشتر از ۴۵ سال

اتاق فرارهای منتخب: اتاق فرار تنهایی

کمتر از 18 سال

این روزها اغلب فرزندان ما زمان زیادی رو صرف کار با کامپیوتر، درس خوندن یا مطالعه و …. می‌کنند و به نظر می‌رسد زمانی را برای تفریح مهیج و سالم نیاز دارند. اتاق فرار می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای این گروه سنی باشد. باید بدانید بازی‌ای که این چهار ویژگی زیر را داشته باشد، برای این گروه سنی مناسب است:

 • به موبایل و وسایل ارتباط جمعی نیازی نداشته باشد.
 • گروهی باشد تا بازیکنان در یک رنج سنی، سرگرمی مشترکی داشته باشند.
 • بشود آن را بدون صرف وقت زیادی انجام داد.
 • با سلیقه تمامی اعضای گروه همخوانی داشته باشد.
  افراد زیر 18 سال به بازی‌هایی با سناریو‌های مهیج، تاریخی و غیرترسناک علاقه دارند.آن‌ها ماموریت دارند که در اون بازی‌ها، پازل‌ها، معماها را با کدهایی معین، حل کرده و باید تو مدت زمان تعیین شده، همه موانع را پشت سر بگذارند. آن‌ها نیاز به کار گروهی، منطق، و استدلال متفکرانه‌ دارند.

مشاهده و دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با اتاق فرارهای مجموعه اسکیپ رومیست

18 تا 25 سال

افراد 18 تا 25 سال، عاشق هیجان و تجربه ترس هستند. این افراد بیشتر به اتاق‌های فرار با سناریو‎‌های ترسناک و هیجان انگیز علاقه دارند. البته هستند در این بین افرادی که بیشتر به سمت سناریوهای معمایی گرایش دارند اما تعداد این افراد نسبت به بازیکنانی که به سناریوهای ترسناک و هیجان‌آور علاقه دارند کمتر است. این افراد در اوج جوانی، هم سرعت و چابکی دارند و هم دقت و خلاقیت و این به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند در تمامی سناریوها و ژانر‌های مختلف، عملکرد خوبی داشته باشد. اگر در این رنج سنی هستید، سناریو مورد نظرتان را انتخاب کنید و از بازی کردن لذت ببرید.

25 تا 30 سال

بیشترین تعداد نفرات شرکت کننده در بازی اتاق فرار را این رنج سنی تشکیل می‌دهد. این نسل نسبت به نسل‌های قبلی، تجربه بیشتری دارد و همین تجربه و تمرکزی که روی کار خود دارند به آن‌ها نیز کمک می‌کند احتمال پیروزی خود را در بازی‌ها افزایش دهند. افراد این نسل، بیشتر به بازی‌هایی با ژانر ترسناک، هیجان‌انگیز و بازی‌های معمایی علاقه دارند. با توجه به توانایی‌های بالایی هم که دارند در هر سه مورد ‌می‌توانند موفق عمل بکنند. مقدار ریسک پذیری در این افراد پایین‌تر است ولی در بازی، نسبت به افراد 18 تا 25 ساله، فکر شده‌تر عمل می‌کنند و غالبا زودتر به نتیجه نیز می‌رسند.

اتاق فرارهای منتخب: اتاق فرار نفوذ

30 تا 44 سال

می‌شود گفت این نسل، پخته‌ترین نسل حاضر در بازی‌ها هستند. آن‌ها در بازی‌ها هر قدم را با فکر بر می‌دارند و همین مورد درصد خطای آن‌ها را کاهش می‌دهد. این نسل کمتر به بازی‌های هیجان انگیر و ترسناک علاقه دارند و بیشتر به سمت بازی‌های معمایی و فکری متمایل هستند. تجربه‌ی این افراد در زندگی واقعی و مواجهه با چالش‌های مختلف، به آن‌ها کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند و در طول بازی بهتر زمان بازی را مدیریت کنند.

اتاق فرار های منتخب: اتاق فرار دخت

بالای 45 سال

معمولا این افراد به تنهایی یا با افراد هم سن و سال خود، در بازی‌های اتاق فرار شرکت نمی‌کنند بلکه به همراه فرزندانشان در این بازی‌ها شرکت می‌کنند. معمولا بازی‌های مورد علاقه این افراد، بازی‌های فکری و معمایی است و خیلی به سمت بازی‌های هیجان‌انگیز و یا بازی‌های ترسناک تمایل ندارند. در اغلب بازی‌هایی که این افراد شرکت می‌کنند، می‌توانند نقش رهبر را بازی کنند. اگر راجع به انواع نقش‌ در بازی اتاق فرار اطلاعی ندارید می‌توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

برای رزرو اتاق فرار در مجموعه اسکیپ رومیست واقع در تهرانپارس به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

سخن آخر
همانطور که گفتیم، بازی اتاق فرار بازی بسیار محبوبی است و مخاطبان آن، محدود به افراد و دسته‌بندی خاصی نمی‌شوند. در هر رنج سنی و هر شرایطی هم که باشید، بازی مناسب شما، وجود دارد. می‌توانید با بررسی‌ سناریو بازی‌های مختلف، سناریو محبوب خود را انتخاب کنید و از بازی کردن لذت ببرید.